Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

3 tipy od vysokoškolákov, ako si vybrať vysokú školu

Čaká vás výber vysokej školy a neviete, od čoho sa odraziť? Spýtali sme sa vysokoškolákov, čo by poradili maturantom pri výbere univerzity. Ké tri body ich presvedčili o správnom, ale i nesprávnom výbere školy?

Bod číslo 1 – odbor

To, že ti na škole išla matematika a fyzika, neznamená, že ti pôjde aj na vysokej škole. Matfyzácke fakulty vyžadujú od študentov viac, než len trojčlenku a základy derivácie. Rovnako vás dobré známky z telesnej nepošlú rovno na FTVŠ a jednotka z biológie z vás nespraví adepta na medicínu.

Vybraný odbor vás musí v prvom rade baviť, Keď vás niečo baví, ľahšie sa to učí, robenie seminárok je radosť a jednoducho sa uplatníte po skončení štúdia. Samozrejme, treba v tom nájsť tú zdravú rovnováhu. Každého by zrejme bavilo stať sa lekárom alebo jadrovým fyzikom, málokto však na to má potrebnú mentálnu výbavu.

Bod číslo 2 - dochádzka  

Možno sa vám zdá, že ak je človek skutočne odhodlaný študovať šiel by aj na koniec sveta. Pre mladého človeka po maturite však môže byť mentálne náročné každý deň niekam dochádzať, alebo naopak, odísť niekam na celý semester a vidieť rodinu len cez sviatky.

Žijeme v dobe, kedy sú vysoké školy (aj dobré) takmer všade a nie je problém sa tam dostať v časovom horizonte 2-3 hodín. To je tá ideálna vzdialenosť, kedy týždeň trávite na intráku a cez víkend si odpočiniete s rodinou a priateľmi z rodného mesta.

Bod číslo 3 – konkurencia

Ešte stále chceš mať vyštudované právo, aj keď právnické fakulty na Slovensku chŕlia stovky vyštudovaných "právnikov" ročne? Prihlásiš sa na všeobecnú biológiu, aj keď aula je stavaná pre 200 ľudí a vás je v ročníku 600? Pri výbere odboru sa zameraj aj na to, aký je oň záujem. V podstate platí, že čím menej ľudí, tým kvalitnejšia výuka a menšia konkurencia na pracovnom trhu.

Galéria 3 tipy od vysokoškolákov, ako si vybrať vysokú školu