Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Abstrakt v bakalárskej práci: Vzor

Abstrakt bakalárskej práce je jedna z povinných kapitol tejto záverečnej práce, z ktorej majú študenti často strach. Ak neviete, čo je to abstrakt, ako ho napísať, aký by mal mať rozsah a aké informácie doň neodmysliteľne patria, prečítajte si tento náš jednoduchý návod, vďaka ktorému zvládnete napísať abstrakt za pár desiatok minút.

Abstrakt a bakalárska práca

Abstrakt je text, ktorý nepresahuje rozsah jednej normostrany (1 800 znakov vrátane medzier) a je spojený s formálnou časťou, kde sú heslovite vypísané dôležité informácie o práci. Po prečítaní abstraktu by mal mať každý, aj úplne nezainteresovaný čitateľ získať dostatočný prehľad o problematike práce, o jej autorovi, školiteľovi, fakulte, rozsahu a podobne. Na základe abstraktu sa môžete rozhodnúť, či sa do práce začítate a či v nej nájdete relevnanté informácie.

Muster abstraktu

Abstrakt sa odporúča písať do vopred pripraveného mustru, ktorý by ste mali nájsť na stránke každej lepšej vysokej školy – či už na hlavnej stránke školy/fakulty, alebo v zdrojoch vašej vlastnej katedry. V mustri sú vyplnené všetky formálne ćasti, do ktorých doplníte len svoje informácie a je tam načrtnutá aj dĺžka textového odseku, ktorý by ste mali dodržať.

Formálne informácie

Formálne informácie bývajú zoradené pod sebou v riadkoch a pripomínajú napríklad štruktúrovaný/profesný životopis. Nesmie v nich chýbať meno autora, meno školiteľa, meno oponenta, počet znakov, meno univerzity, fakulty a katedry, názov práce, rok vypracovania a niekoľko ďalších vecí. Najlepšie je postupovať práve podľa spomínaného mustra.

Textová časť

Na inšpiráciu pri písanie textovej časti abstraktu vám môžu poslúžiť prebaly kníh, ktoré nájdete doma. Na zadnej strane prebalu románov býva opis príbehu daného románu. Podobný význam má aj abstrakt bakalárskej, ale aj diplomovej práce. Napíšte, akú tému riešite, jednou vetou, kto ju riešil pred vami, jednou vetou, prečo ste si vybrali takúto tému, jednou vetou, aké závery práca priniesla. Pozornému oku určite neuniklo, že abstrakt sa píše ako úplne posledná časť práce. Aj kvôli počtu znakov, aj kvôli záverom.

Jazyková mutácia abstraktu

Abstrakt bakalárskej práce sa vždy píše v dvoch jazykových mutáciách. Prvá časť sa píśe v slovenskom (alebo inom rodnom jazyku), druhá v nejakom zahraničnom – najčastejšie v angličtine. Ak však ovládate ruský, francúzsky, španielsky, nemecký či iný svetový jazyk, môžete abstrakt napísať aj v ňom. Ak ste v práci použili napríklad veľa talianskych prác od talianskych autorov, môžete abstrakt napísať v taliančine.

Podklady k abstraktu 

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej bakalárskej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať