Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Ako napísať dobrú seminárnu prácu bez ujmy na zdraví

Seminárne práce sú niečím, čo dokáže každého študenta položiť na kolená. Obzvlášť v prípade, keď ich dostane dve alebo tri každý týždeň a každá musí mať rozsah 10-15 strán. Ako prežiť tých pár týždňov v semestri a odovzdať vždy všetko na čas.

Počúvajte zadanie

90 % študentov strávi obrovské množstvo času zisťovaním zadania. Nikto vlastne nevie, čo má robiť. Vyučujúci to však niekoľkokrát jasne povedal na hodine. Pri zadávaní práce si dôkladne zapíšte všetko, čo učiteľ hovorí. Často vám ponúkne aj rôzne zdroje, s ktorými je vypracovanie práce hračkou. Ak máte však v zadnej lavici priveľa práce s Facebookom, môžu vám dôležité informácie uniknúť.

Nenechávajte si to na poslednú chvíľu

Keď sa pustíte do písanie práce noc pred odovzdaním, je pravdepodobné, že to nestihnete, a ak aj áno, bude to stáť za nič. Najlepšia taktika je napísať prácu hneď v ten deň, kedy vám bola zadaná. Nemusíte ju tak držať v hlave a budete mať dostatok času na zháňanie zdrojov v prípade rôznych komplikácií. Najdôležitejšie je, že zadanie aj preberaný okruh máte stále v čerstvej pamäti.

Pýtajte sa starších študentov

Ak ste druháci, skočte za tretiakmi. Na 99 % minulý rok vypracovávali rovnaké zadanie. Nemusíte od nich zadanie len skopírovať a zmeniť meno, na to by prišiel každý vyučujúci. Vysvetlia vám však rôzne postupy a pri pohľade na hotovú prácu sa vám bude pracovať niekoľkokrát ľahšie.

Vyberajte si tému medzi prvými

Keď učiteľ vyhodí na internet zoznam tém, alebo vám prideľuje jednotlivé okruhy priamo na hodine, hláste sa a vyberajte si tému medzi prvými. Úplne jednoducho sa tak dostanete k ľahkým témam, ktorú môžu byť dokonca zaujímavé. Nie je nič horšie, ako spracovávať nudnú tému, ku ktorej máte problém získať podklady.