Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Ako vyzerá postup pri obhajovaní záverečnej práce?

Chystáte sa na svoju prvú obhajobu a neviete, čo od toho čakať? Ak ste dostatočne pripravení, nemáte sa čoho báť. Pozrime sa spoločne na to, čo všetko so sebou ťahá obhajoba záverečnej práce a čo od nej môžete čakať.

Skorý príchod

Na niektorých fakultách je zaužívaný príchod už o siedmej alebo ôsmej ráno. Hneď z kraja si nachystajte pohostenie pre učiteľov (kupujete ho sami, chlebíčky nakúpte už predchádzajúci deň, chipsy, sladkosti a pitný režim stačí aj priamo v deň obhajoby). Keď máte občerstvenie rozdelené v učebniach pre jednotlivé komisie, prichádza neobľúbené losovanie o to, ktorú komisiu dostanete.

Losovanie komisii

Je zvykom rozdeliť študentov na viac dní, ale i do dvoch komisií. Jedna komisia stihne za deň zodpovedne vyskúšať a zároveň vypočuť si obhajobu maximálne 10 študentov. Obhajoba diplomovej práce môže pri dobrej práci trvať 10 (prezentácia) plus 10 (diskusia) minút a štátnica 40.  

 

Je už len na vašej fakulte, akú metódu losovania komisia vyberie. Obľúbené je ťahanie farebných cukríkov z klobúka, ale aj vyberanie lístočkov zo stola.  

Obhajoba

Po zlosovaní nasleduje spravidla okamžite obhajoba. Postupne každý z vás pred komisiou ukáže svoju prácu, povie k nej čo má na srdci a následne sa pokúsi obhájiť prípadné chyby a odpovedať na všetky otázky. Po obhajobe prichádza pauza na obed.

Štátnica

Na štátnici si vyberiete pridelený počet otázok z jednotlivých okruhov a môžete sa niekoľko minút pripraviť. Vyhrabať z hlavy zabudnuté veci a poznačiť si ich na papier. Následne ku každému okruhu musíte niečo povedať. Jednej otázke sa priemerne venujú 10 až 15 minút.

Vyhodnotenie

Vyhodnotenie prebieha spoločne, kde vyučujúci čítajú nahlas mená a známky všetkých diplomantov.  Po zdarnom konci nasleduje už len vaša radosť, ktorú môžete zdielať so všetkými naokolo.

 

Galéria Ako vyzerá postup pri obhajovaní záverečnej práce?