Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Ako zvládať stres pred štátnicami

Čo na tom, že máte za sebou desiatky úspešne zvládnutých skúšok, v indexe samé áčká či béčká a ste považovaní za skvelých študentov? Blížia sa štátnice a tie dostihnú každého, aj toho najsvedomitejšieho zo svedomitých.

Zrazu máte pocit, že ste sa za tie tri či päť rokov nič nenaučili alebo, že vám všetko vyfučalo z hlavy. Čo teraz?

Žiadne strachy, až na výnimočné prípady sme zoštátnicovali všetci a rovnako sme si prešli aj „predštátnicovým“ stresom. Tak hore hlavu a skúste zopár z našich nasledujúcich rád, ako možno proti stresu účinne zabojovať.

Zhlboka dýchajte

V prestávkach medzi učením, ktoré si robte pravidelne, no nech zasa nie sú dlhšie ako samotné štúdium, sa zrelaxujte dýchaním. Zopár hlbokých nádychov a výdychov za sebou prečistí aj ten najunavenejší mozog.  Najmä si však utriedite myšlienky i vedomosti a vylepší sa vaša koncentrácia nevyhnutná do ďalšieho štúdia.

Myslite pozitívne

Nič nie je také zlé, ako sa vám to zdá na prvý aj druhý pohľad. Dobre, možno tie knihy či skriptá vidíte prvý raz za päť rokov, čo na tom, tak sa to nadrvíte teraz a basta. Vyplakávanie vám nepomôže, radšej zapnite mozog naplno a nasávajte. Vedomosti myslíme. Predovšetkým to skúste vidieť pozitívne, veď toto obdobie nebude trvať večne a na jeho konci, hoci sa vám to momentálne zdá veľmi, veľmi ďaleko, je váš vytúžený diplom a úspešné ukončenie vysokej. A o to vám predsa po celý čas šlo, nie?

Fyzická aktivita

Keď už nezaberá ani správne dýchanie, ani snaha naladiť sa na pozitívne myšlienky, skúste si pokoj mysle privodiť pohybom. Prejdite sa po parku, zabehajte si, choďte si zaplávať. Je toľko možností, ako sa nabudiť a dodať telu prepotrebné hormóny šťastia, vďaka ktorým sa vám aj tá najhrubšia učebnica nebude zdať príliš hrubá. Možno ju nerozlúsknete naraz, ale o to predsa ani nejde. Zvoľte si také tempo, ktoré vás nezničí a počas ktorého budete schopní vnímať. A keď už vnímať prestanete, naordinujte si trošku športu.

Systém

Mať systém – učenia, plánovania, to je najviac. Kto si veci v pokoji a prehľadne rozdelí, eliminuje stres na minimum. Choďte na to postupne. Niekomu pomáha začať niečím jednoduchším, iní sa najprv nadrvia to najzložitejšie, aby mali pokoj. Zvoľte si svoj vlastný systém, presne taký, aký bude vám vyhovovať a ktorý naštartuje vaše učenie tým správnym smerom. A najmä nechcite vedieť všetko naraz a hneď. Dajte tomu čas.

AK by ste však predsa len nevedeli, ako na to, my vám ochotn

Doprajte si oddych

Síce nie príliš dlho ani nič zaťažujúce, ale myslieť si, že keď nebudete spať, získate viac času na učenie, je osudný omyl. Fičať niekoľko týždňov na energetických nápojoch vás totiž unaví natoľko, že možno v deň štátnic celkom odpadnete.

No tak sa to nenaučíte všetko dnes, dobehnete to teda zajtra. Nechoďte nad limity, ale počúvajte svoje telo. To vám včas oznámi, kedy má dosť a potrebuje oddych. Tak mu ho doprajte. Aby ste mohli, opäť dobití, s chuťou pokračovať v učení. Až do dňa D, do štátnic.

Tak veľa šťastia a pevné nervy. A bez stresu. :)