Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Môžem do bakalárskej práce použiť online zdroje?

Musíte! A tým by sme mohli tento článok aj uzavrieť. Avšak, pozrieme sa na tento problém trochu komplexnejšie a to hneď z niekoľkých strán. Prečítajte si, ako dôsledne vyberať zdroje do vašich prác z internetu a prečo by ste sa nemali uspokojiť hneď s prvým výsledkom.

Kde zdroje nehľadať

Všetkým je jasné, že online zdroje nájdeme na internete. Avšak, mali by sme sa vyhnúť prahpustému vyhľadávaniu nezmyslov na bulvárnych magazínoch, na fórach a na iných internetových portáloch, ktoré nie sú relevantná. Dosť kontroverzná je aj wikipédia, no pri každom článku nájdete na konci zoznam zdrojov, a z tých už väčšinou čerpať môžete.

Aké zdroje nehľadať

Nehľadajte vyjadrenia denníkov, nehľadajte tlačové správy a vôbec žiadne textové informácie, ktoré nie sú vedeckého charakteru. Dajte si pozor aj na použitie obrázkov, ktoré sú chránené autorským právom.

Kde zdroje hľadať

V prvom rade musíte začať na Google Scholar. Ide o odnož google, ktorá však hľadá len vedecké články a odborné publikácie. Takto sa jednoducho dostanete k stovkám vedeckých (najmä zahraničných) prác, a to zadarmo a bez námahy. Ak je náhodou článok platený, niekedy vám postačí aj informácia z jeho abstraktu.

Aké zdroje hľadať

Hľadajte pokojne aj vyjadrenia politikov, primátorov, recenzie relevantných svetových médií, články v odborných časopisoch vedecké publikácie, a kto vie, možno narazíte aj na článok, ktorý napísal váš vedúci práce.

Ako správne zdroje uvádzať a citovať?

Aj keď zdroj pochádza z internetu, je nutné ho korektne ocitovať a zverejniť v práci. V zadnom zozname literatúry uvádzate všetky informácie v takom tvare, aký uvádza smernica rektora. V texte bude stačiť skrátená internetová adresa a prípadne číslo v zozname použitej literatúry.