Môžem do bakalárskej práce použiť online zdroje?
Musíte! A tým by sme mohli tento článok aj uzavrieť. Avšak, pozrieme sa na tento problém trochu komplexnejšie a to hneď z niekoľkých strán. Prečítajte si, ako dôsledne vyberať zdroje do vašich prác z internetu a prečo by ste sa nemali uspokojiť hneď s prvým výsledkom.
Kde zdroje nehľadať
Všetkým je jasné, že online zdroje nájdeme na internete. Avšak, mali by sme sa vyhnúť prahpustému vyhľadávaniu nezmyslov na bulvárnych magazínoch, na fórach a na iných internetových portáloch, ktoré nie sú relevantná. Dosť kontroverzná je aj wikipédia, no pri každom článku nájdete na konci zoznam zdrojov, a z tých už väčšinou čerpať môžete.
Aké zdroje nehľadať
Nehľadajte vyjadrenia denníkov, nehľadajte tlačové správy a vôbec žiadne textové informácie, ktoré nie sú vedeckého charakteru. Dajte si pozor aj na použitie obrázkov, ktoré sú chránené autorským právom.
Kde zdroje hľadať
V prvom rade musíte začať na Google Scholar. Ide o odnož google, ktorá však hľadá len vedecké články a odborné publikácie. Takto sa jednoducho dostanete k stovkám vedeckých (najmä zahraničných) prác, a to zadarmo a bez námahy. Ak je náhodou článok platený, niekedy vám postačí aj informácia z jeho abstraktu.
Aké zdroje hľadať
Hľadajte pokojne aj vyjadrenia politikov, primátorov, recenzie relevantných svetových médií, články v odborných časopisoch vedecké publikácie, a kto vie, možno narazíte aj na článok, ktorý napísal váš vedúci práce.
Ako správne zdroje uvádzať a citovať?
Aj keď zdroj pochádza z internetu, je nutné ho korektne ocitovať a zverejniť v práci. V zadnom zozname literatúry uvádzate všetky informácie v takom tvare, aký uvádza smernica rektora. V texte bude stačiť skrátená internetová adresa a prípadne číslo v zozname použitej literatúry.