Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Naučte sa písať čiarky raz a navždy!

[[contentNavigation]]

Ach, tie čiarky. Akoby nestačilo, že sa od základky boríme s ypsilónom a inými vychytávkami našej drahej slovenčiny (Štúr s Hatalom si dali ozaj záležať), ešte aj čiarky pred takou či onakou spojkou, časticou a kadečím iným ukrývajú rôzne úskalia komplikujúce život nielen študentom. Hoci už dávno nederieme školské lavice, stále sa nájde veta, ktorá vie zaskočiť aj toho najväčšieho milovníka nášho rodného jazyka. A vy sa zrazu, ako vtedy na slovenčine počas diktátu, znova zúfalo pýtate: „Dať či nedať tam tú čiarku?“ I keď vás už nikto neznámkuje, možno to chcete/potrebujete vedieť z iných dôvodov, a preto vám opäť raz skúsime pripomenúť možné nástrahy číhajúce na nás zo stránok kníh, webov či iného, po slovensky písaného textu…

Kedy písať čiarku pred podraďovacími spojkami?

Jednoducho povedané: Vždy! Pri podraďovacích spojkách totiž platí základné (a vcelku dobre zapamätateľné) pravidlo, že pred jednoduchými spojkami keď, kedy, pretože, keby, aby sa čiarka píše za každých okolností.

Toto znie dobre, však? Tak prečo potom dochádza k toľkým omylom aj pri týchto slovíčkach? No pretože niet pravidla bez výnimiek, čo je najmä v slovenčine veľmi obľúbený a častý jav. Aj z toho dôvodu dochádza k pochybeniam.

Ak totiž stoja na začiatku vedľajšej vety až dve podraďovacie spojky - že keď, že ak, pretože keď, lebo kedy, ktorý ak, pretože keby… pred druhou spojkou sa už čiarka nepíše.

Napríklad: Bol ticho, pretože keby niečo povedal, mal by veľký problém.  

Ako je to s čiarkou pred spojkami či  a alebo?

Ďalší háčik, ako inak. Spojka či je totiž multifunkčná, teda vo vete vystupuje v rôznych polohách – vieme ňou vyjadriť priraďovací, ale i podraďovací vzťah, čo následne vplýva aj na písanie/nepísanie čiarky pred spojkou alebo. Najčastejšie sú tieto dva prípady:

1. Ak spojka či uvádza vedľajšiu vetu, vtedy sa čiarka pred alebo nepíše.

Napríklad: Rozmýšľaš, či pôjdeš alebo nie?

2. Vo viacnásobnom vetnom člene sa čiarka píše vždy pred druhou a každou ďalšou spojkou.

Napríklad: Či to spravíš dnes, či zajtra, alebo hoci o mesiac, samo sa to neurobí.

A ako rozpoznať, že či je na začiatku vedľajšej vety? Stačí, keď túto vetu vypustíte a viete, na čom ste. V momente, že bez „výpustku“ hlavná veta nedáva zmysel, čiarku pred alebo nepíšeme, nakoľko bez vedľajšej vety výpoveď nie je kompletná.

Keď však vo vete odoberiete viacnásobný vetný člen (alebo o mesiac), stále nám ostáva veta – Či to spravíš dnes, či zajtra, samo sa to neurobí. Keďže ide o výpoveď ucelenú a zmysluplnú, čiarku píšeme.

Tak ako, zasa ste o kúsok múdrejší?

Ak by ste však predsa len potrebovali s niečím pomôcť, sme tu pre vás. Ochotne, rýchlo a veľmi radi vám pomôžeme s vašimi diplomovkami, bakalárkami aj inými školskými prácami, nech už čiarky ani nič ostatné, s čím sa trápite, pre vás nie je strašiakom.

 

Podklady k záverečnej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Pozrite si aj iné z našich blogov.

Alebo Vás zaujíma Prečo som založil VSpráce.sk?