Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prvý semester a prvé skúšky na vysokej: Ako ich zvládnuť?

Brány vysokých škôl sa opäť otvorili, a tak je najvyšší čas prepnúť na školský režim. Naladiť sa na množstvo prednášok, seminárov a postupne i na nevyhnutné skúškové, ktoré príde skôr, ako sa nazdáte.

Najmä prváci môžu mať z toho všetkého stres, preto sme stručne zhrnuli, aké zápočty i skúšky vás čakajú, aj akou formou môžu prebiehať...

Zápočty na vysokej

Skúškové obdobie začína zápočtami. Tie zvyčajne potrebujete na to, aby ste sa na skúšku vôbec dostali. Zvyčajne prebiehajú formou písomných testov, prípadne je potrebné vypracovať seminárnu prácu na zadanú tému.

Avšak aj samotný zápočet však môže byť ukončením predmetu, ktorý je napríklad povinne voliteľný alebo voliteľný. Počet kreditov, ktoré získate za ukončenie predmetu, sa dosť líši a nie vždy je priamo úmerný jeho náročnosti, ale svoju úlohu zohráva i predpokladaný študijný plán toho-ktorého odboru.

Forma skúšky

Po úspešnom zápočte prichádza na rad skúška. Môže mať rôznu formu, a to:

  • ústnu
  • písomnú
  • praktickú

Skúška je nevyhnutná najmä pri predmetoch, ktoré sú pre úspešné absolvovanie odboru povinné. Niekedy môže byť aj kombinovaná, to znamená, že najprv je potrebné zvládnuť písomný test a následne, ak zaň získate dostatočný počet bodov, môžete absolvovať aj jej ústnu časť.

Priamo pred vyučujúcim to musíte zvládnuť sami a spoľahnúť sa na vaše vedomosti a schopnosti, ale s tvorbou seminárnych prác vám ochotne pomôžeme aj my. Tak sa na nás kedykoľvek obráťte.