Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Štúdium v Čechách: Ktoré vysoké školy sú pre Slovákov najatraktívnejšie?

Štúdium na vysokej nie je malina. Aj preto by mala škola, ktorú si vyberieme, stáť za to. Nech ten diplom z nej a všetko, čo sa tam naučíme, má pre nás hodnotu aj po jej skončení.

Nečudo, že mnoho mladých Slovákov si za miesto svojho vysokoškolského štúdia vyberá Českú republiku, kde je neraz viac pracovných príležitostí a úroveň vzdelania je na skvelej úrovni. Ktoré univerzity v Čechách sú top pre Slovákov? Prezradíme, poradíme...

Štúdium v Čechách je atraktívne

Čoraz viac slovenských študentov sa vyberie študovať za hranice Slovenska. Najviac si ich vyberá práve české vysoké školy. Za posledné desaťročie sa dokonca zdvojnásobil počet Slovákov študujúcich na niektorej z českých univerzít, pričom zhruba polovica z nich v Českej republike ostáva aj po skončení vysokej.

Prečo je tomu tak? Nesporne aj preto, že tu nie je jazyková bariéra, Slováci môžu v Česku študovať za rovnakých podmienok ako domáci študenti a v neposlednom rade je v Čechách viac pracovných príležitostí ako u nás. Toto všetko zohráva podstatnú úlohu v tom, prečo toľko mladých ľudí zo Slovenska odchádza študovať za rieku Moravu.

Hoci výučba prebieha v čestine, školy zväčša povoľujú slovenským študentom hovoriť na skúškach rodnou rečou, ako aj písať seminárne, bakalárske či diplomové práce v slovenčine.

Top české univerzity pre Slovákov

A ktoré vysoké školy v Českej republike sú pre Slovákov najatraktívnejšie? Kde ich študuje najviac a o aké odbory sa prevažne zaujímajú? Záujem slovenských študentov sa sústredí predovšetkým na štúdium medicíny, práva, ekonomiky a informatiky, ako aj  na humanitné a filologické smery. Celkovo najviac sa ich hlási na prestížnu Karlovu univerzitu v Prahe, obľúbená je i Masarykova univerzita v Brne, Univerzita Palackého v Olomouci a Vysoká škola ekonomická v Prahe.

Prihlášky na české univerzity

Termín podávania prihlášok na české vysoké školy je približne v tom istom čase ako na Slovensku, a teda od februára do apríla. Horšie je to s dostupnosťou prihlášok na české univerzity. Problémom môžu byť najmä tlačivá prihlášok, ktoré sa u nás bežne nedajú dostať. Našťastie, existuje aj elektronická prihláška, ktorú poľahky nájdete na webových stránkach vybranej vysokej školy.

Čo sa týka poplatkov za prijímačky, štandardne sa platí od 300 do 600 českých korún. Presné informácie spojené s prijímacími skúškami na niektorej z českých vysokých škôl získate priamo na príslušnej katedre, prípadne si môžete prečítať všetko dostupné o danej téme na ich webovej stránke.

My Vám pravdaže tiež ochotne poradíme. Pokojne sa na nás obráťte, ak by ste mali akékoľvek otázky, najmä týkajúce sa seminárnych a iných vysokoškolských prác.

 

Podklady k záverečnej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať