Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Štúdium v zahraničí: Kde rozhodne stojí za to?

Tentokrát trochu viac o téme, prečo a kde sa oplatí vycestovať za štúdiom. Ktorú svetovú univerzitu máte vyhliadnutú Vy? My radíme skúsiť to tu...

Štúdium v zahraničí je v kurze

Počet prihlášok podaných na zahraničné vysoké školy je neklamným znakom toho, že záujem slovenských maturantov o univerzity v iných krajinách stále narastá. Najviac sa študenti pravdaže hlásia na české vysoké školy, ďalej na univerzity vo Veľkej Británii a do ďalších krajín, kde je možnosť študovať v anglickom jazyku. To totiž mladých Slovákov láka najviac.

Najväčšie bonusy štúdia mimo Slovenska

Štúdium mimo Slovenska na niektorej z prestížnych zahraničných univerzít je samo o sebe výsadou. A keďže existuje skutočne mnoho možností, ako sa na vysnívanú vysokú školu za našimi hranicami dostať, čoraz viac študentov sa na to aj odhodlá.

Nejde len o výhodné sociálne či prospechové štipendiá, ktoré sú samozrejmosťou na anglických či dánskych vysokých školách. Štúdium na zahraničnej univerzite totiž ponúka oveľa viac – zdokonalenie sa v cudzom jazyku, možnosť získať zaujímavú stáž, ktorá môže byť skvelým odrazovým mostíkom do budúcej kariéry a tiež spoznanie inej kultúry. To všetko sú obrovské devízy v dnešnom otvorenom svete viac, než vítané.

Kam za štúdiom?

Veľká Británia, respektíve Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného írska rozhodne vedie. Nečudo, veď po Spojených štátoch amerických má druhý najvyšší počet zahraničných študentov. Spokojnosť študentov presahuje v Spojenom kráľovstve až 90 percent a v porovnávacom prieskume zahŕňajúcom USA, Kanadu, Austráliu či Nový Zéland má prvenstvo vo všetkých kategóriách.

V rámci Veľkej Británie sa hlási najviac študentov do Anglicka, kde majú najširší výber univerzít i študijných odborov. V porovnaní s Dánskom, kde je štúdium oficálne bezplatné, sa javí študovať vo Veľkej Británii ako drahý špás, opak je však pravdou. Pokiaľ ide o školné, domáci aj zahraniční študenti z členských štátov EÚ majú prístup k nekomerčnej študentskej pôžičke, ktorá má skôr charakter absolventskej dane. Povinnosť splácať túto pôžičku vzniká až v momente, kedy je absolvent schopný dosiahnuť príjem presahujúci stanovenú hranicu.

Otázne je, či a do akej miery ovplyvní plánované vystúpenie Veľkej Británie z EÚ aj podmienky pre zahraničných študentov. To však ukáže až čas.

Aktuálne stále platí, že Veľká Británia na čele s Anglickom je doslova rajom pre vysokoškolákov. A to, že titul z prestížnej Cambridge či inej uznávanej britskej univerzity je veľmi cenný, snáď ani netreba zdôrazňovať.

Ak by ste mali akékoľvek ďalšie otázky, obráťte sa s nimi na nás. Radi Vám pomôžeme.