Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Viac o rozsahu a formálnej úprave diplomovej práce

Písanie diplomovej práce obnáša aj dodržanie predpísaných noriem a pravidiel, iba tak môže hotová práca spĺňať všetky predpoklady a byť úspešne obhájená.

Jedným z dôležitých parametrov je i rozsah a formálna stránka záverečných prác. Viete, aká dlhá by mala byť vaša diplomovka? Nie ste si celkom istí? Nič sa nedeje, my to vieme a aj vám to hneď prezradíme.   

                 

Rozsah diplomových prác

Rozsah písomných prác sa zvykne udávať počtom normalizovaných strán. Jedna normalizovaná strana má 30 riadkov so 60 údermi v jednom riadku, teda 1800 znakov.

Pokiaľ ide o presný počet strán diplomovej práce, to si určujú jednotlivé vysoké školy individuálne, pričom však všetky vychádzajú z noriem a smerníc platných pre školy všeobecne. Z toho dôvodu sú odchýlky v počte predpísaných strán diplomovej práce na jednotlivých univerzitách len minimálne. Za odporúčaný a primeraný sa považuje rozsah textu v rozpätí od 60 do 80 normalizovaných strán.

Do počtu strán diplomovej práce rátame úvod, jadro, záver, zoznam literatúry aj citácie, naopak, úvodné strany a prílohy sa nezvyknú započítavať.

Formálna úprava záverečnej práce

Okrem vysokou školou stanoveného rozsahu je pri tvorbe diplomovej práce nevyhnutné dodržať aj odporúčané písmo či riadkovanie. Písmo, ktorým sa píše diplomová práca, je Times New Roman, prípadne Arial. Čo sa veľkosti písma týka, ideálna je veľkosť 12 bodov a 1,5 riadkovanie.

Ešte predtým, ako sa pustíte do samotnej tvorby vašej diplomovky, nezabudnite na osnovu. Osnova je štruktúrou práce, podľa ktorej pri písaní postupujeme, je to teda akýsi obsah práce, z ktorého počas celej doby tvorby práce vychádzame a pomáha nám nestratiť sa v zložitej spleti formálnych i obsahových náležitostí všetkých záverečných prác.

Ak by ste však predsa len trochu tápali a nevedeli si rady s diplomovou prácou, nič to, je tu náš tím odborníkov, ktorí vám veľmi ochotne poradia.