Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Vysoké školy v Banskej Bystrici

Ak uvažujete o vysokej a ste z Banskej Bystrice a okolia, možno zvažujete práve univerzity vo Vašej blízkosti. Aké vysoké školy ponúka toto krajské miesto na strednom Slovensku? Čítajte a dozviete sa… A v prípade ďalších otázok týkajúcich sa Vášho vysokoškolského štúdia sa na nás tiež pokojne obráťte.

Univerzita Mateja Bela

Najvýznamnejšou vysokoškolskou inštitúciou v Banskobystrickom kraji je Univerzita Mateja Bela (UMB). Ide o verejnú vysokú školu s dlhou a významnou tradíciou, ktorá navyše v roku 2010 obhájila status univerzity. Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici je dokonca členom Európskej asociácie univerzít.

Ak sa rozhodneme pre štúdium na UMB, máte možnosť vzdelávať sa vo všetkých troch stupňoch a formách štúdia v oblasti pedagogických, sociálnych, ekonomických, právnych, politických, humanitných a prírodných vied, v odboroch medzinárodné vzťahy, v ekonomických odboroch a v matematike sa tu realizuje aj anglofónne a čiastočne frankofónne štúdium. UMB rozvíja spoločné študijné programy a kontakty s významnými zahraničnými univerzitami, kde študenti majú možnosť absolvovať časť svojho štúdia. Aj preto absolventi UMB nachádzajú veľmi dobré uplatnenie nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Konkrétne tu nájdete tieto fakulty:

- Ekonomická fakulta

- Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov

- Fakulta prírodných vied

- Filozofická fakulta

- Pedagogická fakulta

- Právnická fakulta

Akadémia umení v Banskej Bystrici

Mladí talentovaní herci či výtvarníci z Banskej Bystrice, ale aj z iných častí Slovenska možno uvažujú o štúdiu na vysokej škole s umeleckým zameraním. Ideálnou voľbou sa tu javí Akadémia umení v Banskej Bystrici, ktorá bola zriadená zákonom Národnej rady SR č. 156/1997 Z. z. o zriadení Akadémie umení v Banskej Bystrici ku dňu 01. 07. 1997.

Akadémia poskytuje vysokoškolské vzdelávanie vo všetkých troch stupňoch štúdia v študijných odboroch hudobného, výtvarného, divadelného, filmového umenia a multimédií.

Fakulty Akadémie umení v Banskej Bystrici

Akadémia umení v Banskej Bystrici pozostáva z troch fakúlt, z ktorých najstaršia je Fakulta múzických umení. Bola založená ešte pri vzniku Akadémie umení v roku 1997. Najmladšou fakultou je zasa Fakulta Dramatických umení, ktorá bola založená v roku 1999. Okrem toho tu nájdete ešte Fakultu výtvarných umení.