Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Zoznam bibliografie: Ako má vyzerať?

Ako asi viete, súčasťou záverečnej  práce býva tiež zoznam bibliografických údajov, teda literatúry a iných zdrojov použitých vo Vašej diplomovke či bakalárke.

Viete však aj to, ako ho správne spísať? Ak nie, radi Vám pomôžeme, aj cennými tipmi a radami…

Abecedné poradie zdrojov

Tak na úvod, zoznam použitých zdrojov uvádzajte vždy v abecednom poradí. Začnite menom autora, nasleduje rok vzniku danej publikácie, názov publikácie, miesto vydania publikácie, vydavateľstvo, rok vydania, počet strán a ISBN.

Pravdaže, v dnešnej online dobe čoraz viac siahame aj po internetových zdrojoch, ktoré je však treba uviesť tiež so všetkými náležitosťami, rovnako, ako keď citujeme či parafrázujeme text z odborných časopisov.

Platí pravidlo, že aby bola bakalárka relevantná, je dobré pri jej tvorbe čerpať z minimálne 30 a viac informačných zdrojov v danom odbore či v príbuzných vedných smeroch.

Ako na zoznam bibliografických odkazov

Ako už bolo spomenuté, na konci každej záverečnej práce uvádzame zoznam použitých prameňov známy ako zoznam bibliografických odkazov či použitá literatúra.

Pozor na to, aby ste jednotlivé zdroje nečíslovali!

Ako prvé je priezvisko autora veľkými písmenami. Nasleduje meno autora, ktoré je už malými písmenami a môže byť skrátené iba na začiatočné písmeno. Pokiaľ sú dvaja alebo traja autori, uvedú sa tak, že medzi nich sa vloží pomlčka.

Pokiaľ použijeme práce toho istého autora a vydal počas jedného roka viacero publikácií, odlišujeme ich pridávaním malých písmen, napr. 2010a, 2010b atď.

Názov práce je lepšie uvádzať šikmým písmom (kurzívou). V prípade, ak má názov podnázov, ten oddeľte dvojbodkou a okolo nej dajte medzery. Za názvom práce nasleduje bodka.

Medzi miestom vydania a názvom vydavateľstva je dvojbodka, okolo ktorej sú medzery. Za tým nasleduje čiarka, medzera a rok vydania.

Počet strán knihy sa uvádza číslom a namiesto „strán“ sa píše iba s, prípadne p od slova pages, pokiaľ ide o anglický zdroj.

A na konci nezabudnite uviesť ISBN alebo ISSN číslo.

V prípade, že niektorý z povinných údajov nemáte k dispozícii, použite latinské skratky.

Internetové zdroje

Je fajn zapamätať si, že správne odkazovanie na internetové zdroje sa veľmi nelíši od toho tlačeného. V texte práce teda uvedieme priezvisko autora a rok vydania tak, ako pri tlačenom texte.

Rozhodne neuvádzajte ako zdroj „internet“ či „Google“, to je úplný nezmysel. Je to to isté, akoby ste uviedli ako zdroj “iba” bližšie nešpecifikovanú knihu.

Častou chybou je aj nesprávne uvedenie odkazu. Odvolať sa na konkrétne webové sídlo – spravidla názov domény, nie je dostačujúce. Je treba skopírovať vždy celú adresu článku, ktorú máme k dispozícii v prehliadači.

Veríme, že sme Vám so zápisom bibliografie pomohli. Ak by ale predsa len čosi, sme tu pre Vás.