Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

5 najčastejších gramatických chýb v diplomovke

Viac ako 95 % Slovákov neovláda Slovenský jazyk na takej úrovni, ako by mali. Je smutné, že medzi týchto ľudí patrí aj veľké množstvo vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Aké chyby sa najčastejšie vyskytujú v študentských prácach?  

Prídavné mená v mužskom rode množného čísla

Toto by si mohli študenti už raz a navždy zapamätať. Pekný chlapec, pekní chlapci. Smutný muž, smutní muži. Je to jasné? V jednotnom čísle je na konci tvrdé Y, v množnom čísle naopak používame mäkké I. A platí to aj pri slovíčku ktorý/ktorí.

Čiarky, čiarky, čiarky

Rozpísať sa o tom, ako správne písať čiarky, by sa dalo aj na jeden celý e-book. Učili vás na základnej škole, že pred spojku “a” sa čiarka nedáva? Tak na to rovno zabudnite, lebo takýchto hlúpostí sa na stredných školách učí veľa.

I/í

Kedy je na konci slov v množnom čísle genetívu krátke I a kedy dlhé? Je na to jednoduchá pomôcka. Bol som v nepríjemnej situácii (jednotné číslo, krátke i), a dostal som sa do rôznych situácií (množné číslo, dlhé Í).

Nesprávne časovanie

Keby mám, alebo keby som mal? Alebo keby som bol býval mával? Nič netreba preháňať, no medzi spisovné písanie a vyjadrovanie patria aj takéto pravidlá. Ak neviete správne umiestniť čas, môžete ľudí ľahko pomýliť.

Expresívne slová

Do študentských prác zásadne nepatria expresívne výrazy a iné slová. Nemusia to byť hneď vulgarizmy, no ani rôzne rozhnevané vety s vašim osobným postojom nemajú v takejto práci čo hľadať. Píšete vedeckú prácu, tak sa vyjadrujte ako vedec.