Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

5 rád, ako si nájsť stáž počas vysokej

Študentský život, vraj najlepšie roky vášho života. Asi ste sa s podobnými vyhláseniami už stretli a možno sa s nimi aj vo veľkej miere stotožňujete.

Avšak, nie je všetko zlato, čo sa blyští... Teda vysoká nie je len jedna párty striedajúca ďalšiu, dlhé intelektuálne debaty pri kávičke a nikdy nekončiaci divoký nočný život...

Alebo to tak nejako byť môže, v tom prípade sa však pripravte na to, že s najväčšou pravdepodobnosťou nedoštudujete. Ani nehovoriac o tom, že popri náročnom vysokoškolskom spoločenskom dianí si akosi nenájdete čas, ani dostatok energie myslieť na to, čo bude potom... Keď aj doštudujete.

 

Len ďalší uchádzač o zamestnanie na úrade práce?

Realita dneška je totiž taká, že veľká časť čerstvých absolventov končí s čerstvým diplomom na úrade práce. Nie preto, aby sa ním išli pochváliť, ale musia sa zaevidovať. Ako nezamestnaní čakatelia, z ktorých sa po päťročnom úsilí, napísaní nespočetného množstva bakalárok a diplomovky zrazu stávajú poberatelia dávky v hmotnej núdzy.

Hrôzostrašná predstava, však?

Bohužiaľ, pre mnohých vysokoškolákov, ktorí svoje študentské roky dostatočne nevyužili na získavanie tých správnych pracovných návykov a kontaktov bežná prax.

Ak vy tak skončiť, respektíve začať svoj pracovný život nechcete, nebuďte „len“ študentom, hoci aj usilovným a poctivo navštevujúcim každú prednášku. V tomto „čudnom“ svete totiž ani samé áčka na vysokej škole nestačia na to, aby ste získali prácu snov.

Všetky svoje schopnosti, odhodlanie aj chuť sa vzdelávať však môžete nasmerovať na nájdenie si stáže, najlepšie ešte počas vysokej, aby ste po jej absolvovaní mali čo najviac možností, čo a kam ďalej...

 

5 tipov, ako postupovať pri hľadaní stáže

Možno budete argumentovať, že toto už skutočne nezvládate. Náročná škola, brigády, aby ste mohli dôstojne študovať (či, aby bolo za čo žúrovať) a k tomu ešte nejaká stáž zadarmo?

Áno, asi to tak bude. Stáže pre vysokoškolákov totiž naozaj zvyčajne nebývajú platené. A na vás je zvážiť všetky pre a proti, čo je nevyhnutné a bez čoho sa zaobídete. Najmä však nezabúdať myslieť na neistý zajtrajšok.

Keď ste teda v pozícii, že študujete v rodnom meste, prípadne vám internát či privát platia rodičia a popri tom vám ešte ostáva aj nejaké vreckové, utiahnite si trochu opasok a skúste si utriediť priority.

Aby ste neštudovali len pre získanie titulu. To je totiž v súčasnej konkurencii veľmi slabá motivácia.

 

1. Ujasnite si, čo chcete

Uvedomiť si, že stáž v nejakej perspektívnej spoločnosti je pre vás tým pravým orechovým, je prvým, rozhodujúcim krokom na vašej dlhej a strastiplnej (no rovnako i obohacujúcej a neoceniteľnými skúsenosťami nabitej) ceste k prepotrebnej praxi, kontaktom a obohateniu profesijného CV.

Nesústreďte sa na to, že vám nezaplatia, prax a pracovné návyky sú často omnoho hodnotnejšie. Oceníte to vy aj vaši budúci potenciálni zamestnávatelia, pre ktorých budete razom zaujímavejší.

Možno vás dokonca zamestná priamo firma, v ktorej tú stáž absolvujete.

 

2. Hľadať  na vlastnú päsť?

Keď už viete, čo chcete aj kde by to asi malo byť, choďte za tým. Buď si na internete vyhliadnite konkrétnu firmu, oslovte kompetentných prostredníctvom mailu, pričom dôraz klaďte na presvedčivý motivačný list alebo reagujte na zverejnené ponuky stáží.

Istotne sa vám neozvú hneď a zaručene nie všetci, preto rozhoďte siete, buďte vytrvalí a trpezliví.

Jednoducho o sebe musíte dať vedieť, iná možnosť, ako by si vás všimli, nie je.

    

3. Dobrá agentúra ako prostredník

Ďalší spôsob, ako si nájsť dobrú stáž, je ísť na to za pomoci personálnej agentúry. Tých je dnes ozaj neúrekom, vy si len pozorne prezrite ich ponuku, prípadne zisťujte, pýtajte sa, predstavte vlastné vízie, čo hľadáte.

 

4. Nebráňte sa žiadnej pozícii

Či už je vašou vysnenou stážou práca v cestovnom ruchu alebo v reklame, choďte na to skromne a s reálnymi požiadavkami. Áno, raz, keď úspešne doštudujete, aj získate potrebné skúsenosti, sa vidíte na mieste top manažéra, ale dnes ešte len začínate, a tak sa nebráňte rôznym pracovným pozíciám. Čím viac si ich teraz vyskúšate, tým lepší prehľad si spravíte o chode celej firmy a získavate tiež neoceniteľné know-how.

 

5. Doma či v zahraničí?

Ovládate cudzí jazyk, no bojíte sa ho používať? Ale dnes to minimálne bez angličtiny nejde, preto, ak už zhruba viete, akú stáž by ste si predstavovali, pokojne ju absolvujte aj mimo Slovenska. Skombinovať môžete študijno-pracovný pobyt, alebo sa vyberte „iba“ za stážou. Vedomosti, prax aj jazykové zdatnosti, ktoré prácou vonku nadobudnete, sú tou najlepšou investíciou do vašej budúcnosti.

Zároveň otestujete sami seba, vašu schopnosť prežiť vo veľkom cudzom svete.

Škola života, veď to poznáte, je totiž úplne najviac.

Pozrite si aj iné z našich blogov.

Alebo Vás zaujíma Prečo som založil VSpráce.sk?