Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Back to school pre vysokoškolákov: Kedy nastupujete na výučbu?

Obchody sú plné školských pomôcok pre malých školákov. Aj keď sa to nezdá, polovica augusta je pomaly fuč a leto sa chtiac-nechtiac pomaly blíži ku koncu. Ako to však vyzerá s nástupom na vysokú školu a dokedy máte ešte voľno?

 

 

Prvého septembra sa nebojte

Na Slovensku azda ani neexistuje fakulta, ktorá by začínala vyučovanie v rámci semestra od začiatku septembra. Tento rok vychádzajú dva najpravdepodobnejšie dátumy na 17. a 24. septembra. Niektoré (vďaka tomu asi už teraz neobľúbené) školy avizujú začiatok semestra na 10.9.2018. Toto je však skôr výnimkou.

Ako prebieha prvý týždeň? 

Počas prvého týždňa sa nemusíte obávať žiadneho tvrdého vyučovacieho režimu. Pravdepodobne už absolvujete všetky úvodné prednášky aj cvičenia, no na tých si väčšinou len vysvetlíte, ako bude prebiehať výučba, v prípade väčšieho množstva študentov vás rozdelia do skupín a po pár minútach a prejdení všetkých organizačných vecí vás pustia domov.

Zápis voliteľných predmetov

Na ten máte spravidla čas dva až tri týždne. Princíp je v tom, že povinné predmety vám neposkytnú dostatočný počet kreditov na to, aby ste úspešne absolvovali štúdium. Chýbajúce kredity však doplníte práve vďaka absolvovaniu voliteľných predmetov. Na ich definitívne zapísanie máte viac času preto, aby ste si ich mohli vyskúšať a až následne sa rozhodnúť.

Dajte si pozor na to, aké voliteľné predmety si vyberiete. Ak si vyberiete takzvané B-čkové, musíte ich absolvovať za každú cenu a stávajú sa z nich normálne povinné predmety (presne sa volajú povinne voliteľné). Ak si zapíšete C-čkové predmety a niektorý z nich neabsolvujete, nevadí. Ak si ho však zapíšete aj v ďalšom roku, stáva sa z nich automaticky B-čkový predmet a vtedy ho absolvovať musíte.

Nepodceňte výber voliteľných predmetov. Ich návšteva vám môže výrazne uľahčiť písanie vašej záverečnej práce.