Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Je rigorózna práca ťažká?

S rigoróznymi prácami sa v poslednej dobe v médiách doslova roztrhlo vrece. Čo je to za práce, ako ju môžete písať a koľko času vám to zaberie? Oplatí sa to vôbec? A ako sa ľudia dívajú na malý doktorát, ktorý touto prácou získate?

 

 

Rigorózne práce sú kontroverzné

 

Niektoré z našich politických elít sa v súčasnosti topia v mediálnych kauzách spojených s ich diplomovými a rigoróznymi prácami, ktoré podľa všetkého nedosahujú takú kvalitu, aby boli hodné politických špičiek na Slovensku. Často nemajú ani len požadovaný rozsah.

Malo by to byť skutočné dielo

RIgorózna práca je nasledujúcim stupňom po magisterskom alebo inžinierskom stupni. Dosiahnete vďaka nej takzvaný malý doktorát, čiže PHDr, RNDR, PAEDr, alebo JUDr a ďalšie, podľa zameranie a typu študovaného odboru. Mala by mať teda dostatočnú výpovednú hodnotu

Čo rozsah? 

Ten je často určovaný katedrou, fakultou, alebo samotnou univerzitou, na ktorej študujete. Je však v celku zaužívané to, že rigorózna práca by mala mať aspoň dvojnásobný rozsah vašej magisterskej práce, a teda 200-stranové rigorózky nie sú ničím výnimočné.

Môžem pokračovať v téme? 

Samozrejme, množstvo študentov sa vydá práve touto cestou a ich rigorózna práca je vlastne len rozšírenou magisterskou prácou. Ak máte pocit, že téma, ktorú ste spracovávali sa dá preskúmať hlbšie a pri diplomovke ste na to nemali priestor, smelo do toho.

Ako vyzerá obhajoba?

Tá je trochu príjemnejšia ako magisterské Štátnice. Nejde už tak o skúšku, ako skôr o príjemnú vedeckú debatu medzi kolegami z vašej školy. Áno, kolegami, lebo vy už nie ste obyčajný študent, ale doktorand. Obhajoba preto nebýva ničím ťažkým.