Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Práca s literatúrou v bakalárke

Príprava aj samotná tvorba záverečnej práce je jednoznačne obtiažna. Nejde len o správny výber témy či schopnosť presvedčiť sám seba, že napísať bakalárku nebude žiaden problém, nástrah, ktoré s tvorbou bakalárky súvisia je omnoho viac.

Kameňom úrazu často býva aj odborná literatúra, z ktorej pri jej písaní vychádzame. Poradíme Vám, kde čerpať a ktoré zdroje stoja za to.

Bez odbornej literatúry to nedáte

V prvom rade si ujasnime, aké možnosti máme. Keďže bakalárska práca je prvý vážnejší a obsiahlejší odborný text, ktorý študent musí samostatne vytvoriť, aj za výraznej pomoci citovanej literatúry a rôznych odborníkov v danej oblasti, ktorej sa v bakalárke venujeme, je nevyhnutné čerpať z relevantnej literatúry. Za tú možno nesporne považovať rôzne vedecké práce, články v zborníkoch alebo vo vedeckých časopisoch, vedecké monografie, ako aj dizertačné práce predošlých študentov.

Pravdaže, pri tomto náročnom zháňaní, kedy neraz ani neviete, kde hľadať, nieto ešte čo, Vám istotne pomôže aj školiteľ Vašej bakalárskej práce, ktorého rady si rozhodne vezmite k srdcu.

Kde ešte možno čerpať?

Okrem vysokoškolských učebníc či skrípt inšpiráciu a prepotrebné informácie hľadajte aj v encyklopédiách, lexikónoch a v neposlednom rade aj na špecializovaných webových stránkach. Hranice sa Vašej kreativite pri hľadaní vhodných zdrojov v podstate nekladú, dôležité je len pracovať s overenými informáciami.

Ako však posúdiť dôveryhodnosť zdroja?

Dôveryhodnosť zdroja

Odpovedzte si na nasledujúce otázky:

Kto je autor publikácie, respektíve článku? Je to známy odborník v oblasti? Viete niečo o jeho vzdelaní? O jeho pracovnom zaradení a aktuálnom pôsobení?

Kto je vydavateľ daného diela? Ide o dôveryhodného vydavateľa vedeckých alebo odborných publikácií? Zastrešuje daný zdroj nejaká organizácia, prestížna univerzita a pod.?

V prípade, že si na niektorú z vyššie položených otázok nebudete vedieť odpovedať Vy sami, opäť sa obráťte na vedúceho Vašej práce. Ten Vám tiež môže, či skôr mal byť mať záujem odporučiť Vám iba dôveryhodné zdroje v danej oblasti, v ktorej sa pochopiteľne orientuje o čosi lepšie ako Vy.

Pozor na prácu s Wikipédiou

Pozor, Wikipédia, obzvlášť jej anglická verzia je síce veľmi obľúbená encyklopédia s veľkým množstvom informácií, ale berte do úvahy, že ju môže editovať prakticky ktokoľvek. Preto je potrebné si najprv údaje získané z Wikipédie overiť aj niekde inde. Na prvotné zorientovanie sa v problematike je to však dobrá pomôcka, prípadne na získanie ďalších odkazov na iné práce venujúce sa danej téme.

Ak by ste si stále nevedeli poradiť, sme tu pre Vás. Pokojne sa pýtajte na všetko, s čím si neviete rady, pomôžeme Vám s čímkoľvek týkajúcim sa písania vysokoškolských prác.