Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Praktický sprievodca študenta pred nástupom na vysokú školu

Praktický sprievodca študenta pred nástupom na vysokú školu

Leto medzi maturitou a začiatkom novej etapy na vysokej škole je z pohľadu študenta najdlhšie, aké mu náš školský systém ponúkne. Maturitné skúšky sú totiž o niekoľko týždňov skôr ako je oficiálny koniec školského roka na strednej škole a zároveň nástup do prvého ročníka na vysokej škole je datovaný približne do polovice septembra.

Ako z tohto času vyťažiť pre svoje štúdium maximum? Ako sa pripraviť na novú éru vo vašom živote? Pozrite si naše typy, ako plnohodnotne využiť čas.


Ubytovanie: Internát alebo podnájom

Máte možnosť využiť ubytovanie poskytnuté vašou vysokou školou alebo zvoliť podnájom. Na internáte zažijete viac zábavy a interakcie s inými študentami, čo posilní vašu socializáciu. Nevýhodou je množstvo aktivít, ktoré vás môžu od pokojného študovania odrádzať. V podnájme sa totiž môžete v podstate bez rušivých vplyvov venovať príprave na skúšky, alebo písaniu svojej záverečnej práce.
Či si vyberiete jednu alebo druhú možnosť, je dobré ubytovanie riešiť v predstihu. Najlepšie podnájmy sa „vychytajú“ veľmi skoro. V oboch prípadoch si so sebou môžete ( nemusíte ) priniesť vlastné veci ako periny, či posteľnú bielizeň – a tú musíte predtým niekde kúpiť.

Preukazy

ISIC, preukaz do knižnice, či na MHD je dobré riešiť v predstihu. Informujte sa na svojom študijnom oddelení, či a kedy je možnosť si tieto preukazy vybaviť skôr, ako začne oficiálne semester, kedy študijné oddelenia praskajú vo švíkoch.  

Študijné materiály

Investujte čas do organizácie svojich študijných materiálov. Zaobstarajte si písacie potreby, kúpte si notebook a vytvorte si systém na udržiavanie prehľadu o prednáškach, úlohách a termínoch skúšok. Ceny notebookov môžu byť záťažou v čase, kedy je potrebné platiť aj iné poplatky, preto sa v dostatočnom predstihu popozerajte po overených predajcoch repasovaných notebookov, ktorí poskytujú dokonca záruku 2 roky na laptopy. Zároveň tým pomôžete planéte, pretože dávate druhú šancu v podstate bezproblémovému produktu. Taktiež zvážte vytvorenie elektronického kalendára, ktorý vám pomôže sledovať dôležité udalosti.

Socializácia s budúcimi spolužiakmi

Zapojte sa do komunikácie s ďalšími nováčikmi pred začiatkom školy. Sociálne médiá a online platformy vám umožnia nadviazať kontakt s budúcimi spolužiakmi, čo môže uľahčiť prvé dni na univerzite. Diskutujte o témach ako ubytovanie, kurzy alebo praktické rady pred nástupom do školy.

Rozvíjajte svoju samostatnosť

Pred nástupom na vysokú školu by ste mali byť pomerne samostatní. Naučte sa základy prania, varenia a nakupovania potravín. Taktiež je užitočné vedieť ako riadiť svoje financie, najmä ak budete bývať mimo domova. Aspoň základná finančná gramotnosť je nevyhnutná, aby ste vedeli s peniazmi z brigády alebo od rodičov vedeli vyjsť celý mesiac.

Začiatok školského roka môže byť pre prvákov trochu stresujúci. Snažte sa aj vy vyhnúť nárazovému vybavovaniu nevyhnutných vecí a v predstihu spravte to, čo viete. Stresu si počas štúdia „užijete“ dostatok, napríklad pri písaní svojej bakalárskej alebo diplomovej práce. Vyhnite sa tomu a nechajte si vypracovať podklady k bakalárskej alebo diplomovej práci od nás. Stačí vypísať nezáväznú cenovú ponuku.

Podklady k bakalárskej práci

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať