Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Skúška na vysokej: Ako prebieha?

Ste prváci na vysokej a už neriešite, ako a podľa čoho si vybrať vysokú. Nie, nie, premiérový semester zatiaľ zvládate ľavou zadnou, aj s výberom vysokej ste spokojní. Veď prednášky sú fajn, semináre tiež, akurát to skúškové, čo sa nezadržateľne blíži, vám možno trochu naháňa strach. Svoje robí v tomto prípade najmä neznalosť terénu aj metód skúšajúcich. Ale v skutočnosti sa vôbec nie je čoho obávať, stačí byť na skúšku dobre pripravení... aj s našou pomocou.

Podoby skúšok na vysokých školách

Konkrétna podoba každej skúšky je zakaždým individuálna. Zvyčajne prebieha formou testu alebo ústne. Rôzne podoby skúšky logicky vyžadujú odlišné spôsoby učenia, preto by ste mali vopred vedieť, na akú formu skúšky sa pripravujete, a teda, či si máte pripravovať súvislý hovorený prejav, alebo sa učiť na zaškrtávací test.

Ústne skúšky verzus písomné testy na vysokej škole

Čo sa týka písomných testov, na niektorých vysokých školách sa uprednostňujú písomné testy, pri ktorých je na výber vždy niekoľko možností, pričom vy musíte zaškrtnúť tú správnu. Pri tomto spôsobe skúšania je dôležité vedieť, koľko je možných správnych odpovedí, pretože niekedy ich môže byť aj viac. A pozor aj na náhodné tipy, občas sa totiž aj za nesprávnu odpoveď odráta jeden bod.  

Okrem tohto typu testov bývajú na skúškach aj testy s otvorenými otázkami, kedy je treba vlastnými slovami napísať odpovede. Ideálne, ak budú správne.

Oproti testom stoja ústne skúšky, kde sa za tipovanie tak ľahko neskryjeme. Pri ústnych skúškach to je skutočne kadejaké, niekedy si otázku ťaháme, inokedy nám ju zadá sám skúšajúci, s krátkou predprípravou či bez. Niekedy je to skôr dialóg vo forme otázka - odpoveď, inokedy si profesor žiada súvislý prejav študenta.

Kým pre niekoho je strašiakom ústny prejav pred pedagógom, inému sa zasa nepozdáva neosobné písomné testovanie.

My odporúčame nebáť sa ničoho a s chladnou hlavou, najmä však dobre pripravení si vyskúšať viaceré formy skúšok a vytvoriť si vlastný názor. A upokojujúco vyznieva aj fakt, že na vysokej je vždy možnosť opravy, dokonca je k dispozícii opravných termínov viac, takže aj keď niečo nevyjde na prvý pokus, nevzdávajte to a skúste to znova, lepšie a pripravenejšie.