Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Výhody a nevýhody študentského účtu v banke

studentske ucty pre vysokoskolakov

 

Študentský účet je bankový účet špeciálne určený pre študentov, ktorým môže priniesť určité výhody a nevýhody v porovnaní s bežnými účtami.

Keby ale nevýhody prevažovali nad výhodami, neboli by študentské účty také populárne. Najmä v dobe online bankovníctva a bezhotovostných platieb predstavuje študentský účet uľahčenie platenia.

Študentské účty ponúkajú na Slovensku takmer všetky väčšie banky. Každá má pre svoj produkt vlastný názov a vlastný balíček výhod ( platný k augustu 2023 )

Tatra banka
- účet bez poplatku
- výber hotovosti z mobilu
- posielanie peňazí cez číslo
- 30€ študentský bonus

ČSOB banka
- 50 € pri založení účtu
- bez poplatku až do 28.roku
- Prepracovaná appka

VÚB banka
- Odmena až 60€ pri založení účtu
- bez poplatku až do 30. roku


Cieľom toho článku nie je vypísať všetky výhody účtov jednotlivých bánk, ktoré poskytujú študentské účty. Podmienky sa z roku na rok menia. Na trhu je ale dostatočná ponuka študentských účtov, preto je potrebné pozrieť sa na všeobecné výhody, ale aj nevýhody.


Výhody študentského účtu

 

Nízke, alebo žiadne poplatky

Študenti počas štúdia na vysokej škole nemusia platiť vo väčšine bánk žiadne poplatky. Mnohé banky predlžujú trvanie účtu zadarmo až do 30. roku. Ak si zoberieme mesačný poplatok za vedenie bežného účtu 5 €, tak za 10 rokov môžete na bežných poplatkoch ušetriť až 700 €.

Bezplatné služby

Študentské účty často zahŕňajú bezplatné služby ako internetové bankovníctvo, výbery z bankomatov danej banky a SMS notifikácie. Pre mnohé z bežných účtov sú tieto služby spoplatnené nad rámec vedenia účtu.

Výhodnejšie úroky

Niektoré študentské účty môžu ponúkať vyššie úroky na úspory ako bežné účty, čo môže byť pre študentov príležitosť na zhromaždenie úspor. Niektoré banky ponúkajú v dnešnej dobe aj možnosť investovať svoje peniaze ( aj keď tých nikdy nie je nazvyš ). Vy sa tak ale učíte investovať a šetriť a tak môžete získať isté skúsenosti ( a akceptovať aj riziká ) investovania v malom, čo sa vám bude hodiť po škole, kedy vám začne chodiť výplata, z ktorej by ste si mali vedieť každý mesiac niečo odložiť.

Špeciálne ponuky a zľavy

Niektoré banky ponúkajú študentom špeciálne ponuky, ako napríklad zľavy na bankové služby, kreditné karty s nižším úrokom alebo ďalšie finančné produkty. Mnohé banky majú vo svojich aplikáciách možnosť pridávať zľavové karty, či platiť parkovné, či cestovné priamo cez mobil.

Vďaka účtu môžete získať zľavy aj u externých partnerov banky, čo je skvelé, keďže sa počíta každé ušetrené euro.

Nevýhody študentského účtu

Časové trvanie                                  

Mnohé banky viažu študentské účty na určitý vekový limit alebo študentský štatút. Po skončení štúdia alebo dosiahnutí určitého veku môže byť potrebné zmeniť typ účtu. Účet v banke budete potrebovať aj po skončení vysokej školy a banka tiež musí z niečo fungovať, takže 5-10 ročné bezplatné obdobie je aj tak skôr výhodou.

 

Obmedzené služby

Niektoré študentské účty môžu mať obmedzené možnosti pre prevody alebo transakcie, čo môže byť pre niektorých používateľov nevýhodou. Pri výbere produktu sa pýtajte v banke aj na obmedzenosť niektorých služieb, resp. ich limitné používanie, aby ste neboli prekvapení, keď vám príde na konci mesiaca výpis z účtu.

Povinnosť udržiavať študentský status

Ak študent stratí svoj študentský status (napríklad po ukončení štúdia), môže byť povinný zmeniť svoj typ účtu, čo môže byť spojené s ďalšími zmenami. Platí to aj v prípade, že dobrovoľne alebo neplánovane odídete zo školy bez záverečnej skúšky a dosiahnutého diplomu. Po skončení školy, alebo hornej hranice veku vás banka pravdepodobne pozve na pobočku, kde s vami prejde prechod na platený účet.

Celkovo je dôležité porovnať ponuky rôznych bánk a preskúmať detaily a podmienky študentských účtov, aby ste si mohli vybrať ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám a finančnej situácii.

 

Na to, aby ste ukončili vysokú školu s diplomom a titulom je potrebné (aj) napísať záverečnú prácu – bakalársku, či diplomovú. S ňou vám radi pomôžeme. Vypracujeme pre vás podklady v špičkovej kvalite od našich autorov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti.

 

Podklady k diplomovke

Nechajte si vytvoriť podklady k vašej záverečnej práci u nás. Profesionálni autori a skvelá cena.

Už od 9€
Objednať

Galéria Výhody a nevýhody študentského účtu v banke